Lanškrounský sbor má zlato!!! 2007

zlato2007

Poslední březnový den se Lanškrounský smíšený sbor pod vedením Mgr.Vladimíry Jetmarové zúčastnil prestižní mezinárodní pěvecké soutěže duchovní hudby MUSICA RELIGIOSA v Olomouci.

V překrásním chrámu sv. Mořice, s neuvěřitelně mohutnou akustikou, se sešlo šestnáct amatérských pěveckých sborů rozdělených do devíti kategorií. Podmínky byly opravu přísné. Žádný hudební doprovod, žádné akustické zkoušky předem, bodový systém hodnocení a velmi erudované složení poroty. Z toho všeho se nám bez nadsázky třásla kolena. A ani vynikající výkon účinkujích před námi nám příliš odvahy nedodal. Na složení sboru se též neblaze podepsalo období chřipek a angín. Vsadili jsme tedy na rozmanitost repertoáru a jako jediný ze všech sborů jsme zařadili i své oblíbené spirituály. Naše vystoupení bylo, dle slov porotců, příjemným oživením.

Stále jsme si vědomi vlastních chybiček a rezerv. Přesto jsme v duchu pomýšleli na stříbrnou medaili. Když nás však na třetím ani na druhém místě nevyhlásili, naše naděje na umístění téměř vyhasla. O to větší bylo naše překvapení, když jsme se ocitli na místě prvním, což jsme dali nadšeně a hlasitě najevo. Takovou spontánní radost z úspěchu olomoucký Mořic asi ještě nezažil a zaskočil i samotné porotce včetně pana faráře.

Podařilo se nám zvítězit v konkurenci služebně starších a zkušenějších sborů nejem z České republiky, ale i z Portugalska a Polska, a to v nejvíce obsazené kategorii dospělých smíšených sborů. Zlatou medailí na této prestižní soutěži si tak sbor nadělil překrásný dárek k letošnímu patnáctému výročí.

Jana Majetičová