Lanškrounské Múzochvění 2009

muzo2009

V sobotu 2. května 2009 se opět po dvou letech kostel sv. Václava rozechvěl múzami. Ruku v ruce se zde představily múzy hudby, tance, výtvarného umění, prózy a má-li svou múzu i fotografie, pak i ta. Společným tématem byl vítr. Ať už v podobě lehkého chladivého vánku či jako prudký ničivý živel. Dokonce i počasí jako by bylo domluvené. Vítr povíval překrásnými fotografiemi rozvěšenými mezi stromy před kostelem.

Největší prostor však opět zaujala hudba. Až na výjimky z pera Tomáše Krejči. O její interpretaci se povětšinou postarali studenti a absolventi konzervatoře tvořící improvizovaný komorní orchestr pod taktovkou dirigentky Andrey Krausové. Dále Lanškrounští pištci, oktet Somebody´s Singing a dívčí vokální kvartet Hlasy ve tmě a v neposlední řadě i žáci ZŠ Speciální. Tomáš se představil jako skladatel nejrůznějších žánrů od písní (na báseň paní Evy Budzákové) přes spirituál a komorní skladby až po rozsáhlou kompozici Paměť větru pro orchestr, sbor, solový zpěv (v podání Hany Švobové) a vypravěče, v níž dokázal, že je i schopným spisovatelem, neboť byl autorem též mluveného slova na biblické motivy. Největší hvězdou celého odpoledne bezesporu byla paní Taťjana Medvecká. Je nejenom skvělou herečkou, ale jak se v zákulisí ukázalo, i nesmírně milým a přátelským člověkem.

Taneční choreografie se ujala Iveta Zahradníková, o výzdobu kostela se postarali učitelé a žáci ZUŠ J. Pravečka, lanškrounští fotografové, manželé Staškovi a Hana Kozubová. Celé odpoledne vtipně moderovali studenti gymnázia Martin Blažek a Šimon Knápek. Budiž složena obrovská poklona Tomášovi Krejčovi nejen za dílo autorské, ale i za neuvěřitelné dílo organizační. Velký dík patří i Vlaďce Jetmarové, která se sborem doslova nadřela dílo na hranici našich hlasových schopností. Děkujeme, že jsem mohli být součástí tohoto obrovského a překrásného celku.

Jana Majetičová
writing essay