Novoroční koncert na Slovensku 2011

Přestože pro mnohé z nás vánoční svátky skončily příchodem a odchodem tří králů, v Lanškrounském smíšeném sboru, pod vedením Vladimíry Jetmarové, se vánoční oslavy poněkud protáhly až do půlky ledna.

O víkendu 15. – 16. ledna 2011 jsme totiž přijali pozvání chrámového smíšeného sboru ze slovenské Kremnice k účasti na novoročním koncertu spolu s pěveckým sdružením Dalibor ze Svitav.

Nápad vznikl mnohem dříve.  Na přehlídce amatérských pěveckých sborů ve Svitavách, které se náš sbor pravidelně zúčastňuje, jsme měli možnost se poprvé seznámit  s kremnickým sborem Chorus Cremniciensis při práci v ateliérech, kdy se jednotlivé sbory spojí v celek a zpívají společně jako jediné mohutné pěvecké těleso. Kdo něco podobného prožil, jistě potvrdí, že takto vzniklý pocit jednoty a sounáležitosti je nepopsatelný. Naši slovenští kolegové byli tvůrčí atmosférou nadšeni a chtěli podobný zážitek alespoň částečně přiblížit svému věrnému publiku doma v Kremnici.

Náš sbor spolu s pěveckým sdružením Dalibor ze Svitav se rozhodl podpořit je v tomto úsilí a společně jsme připravili program sobotního novoročního koncertu v Kremnici, v němž se krátkými medailonky představily samostatně jednotlivé sbory. Poté jsme se spojili v onen ohromný celek a společně zazpívali skladby v češtině, slovenštině i v latině. Vynaložené úsilí jsme měli možnost zúročit i v neděli, kdy jsme celý koncert zopakovali v Prievidzi. Oba překrásně zrekonstruované kostely měly výbornou akustiku a možnost si v nich zazpívat byla opravdu nevšedním zážitkem.

Počasí posledních dnů nebylo k našemu zdraví a hlasivkám příliš vlídné a tak náš sbor zpíval v oslabení. Doufejme, že na našem výkonu to nebylo znát a že jsme nervozitu překonali soustředěností. Rozhodně nám to neubralo na radosti ze společného zpívání, a to nejen na pódiu. Jak řekli naši slovenští kolegové, sborový zpěv je nejen o hudbě, ale i o přátelství.

Jana Majetičová

Souvisejí článek na serveru Ziar24.sk (včetně rozsáhlé galerie)