Neratov 2013

LSS Neratov 2013-039

Koncert pod prosklenou střechou
Kostel v Neratově se stal atrakcí nejen svou neobvyklou částečně prosklenou střechou. Místní sdružení dokázalo nemožné – vrátilo tomuto místu krásu i život.

Barokní chrám, který vyhořel na konci druhé světové války, byl v padesátých letech minulého století odsouzen k zániku a místní pohraniční obec vysídlena. Dnes je částečně opravený kostel poutním místem, konají se zde koncerty, je častým cílem turistů a Sdružení Neratov též vytváří pracovní příležitosti pro mentálně postižené a pomáhá pěstounským rodinám.

Do tohoto malebného místa zavítal v neděli 16. června i Lanškrounský smíšený sbor pod vedením Vladimíry Jetmarové. Na pomoc jsme si přivezli bubeníky Jiřího Hurycha, Jiřího Čecha, Miroslava Heřmana a kytaristku Simonu Oláhovou. Bezmála hodinovým koncertem jsme se pokusili zpříjemnit návštěvníkům horké nedělní odpoledne, ale zároveň svým skromným dílem přispět potřebným. Výtěžek ze vstupného byl totiž z poloviny věnován na pokračující opravy zdejšího chrámu a druhou polovinu jsme odeslali na sbírku postiženým povodněmi. Rodiny zkoušené těžkou osudovou ranou, ale i toto místo a zdejší lidé s otevřeným srdcem si to jistě zaslouží.

Jana Majetičová

stránky sdružení  Neratov